Rozdeľujeme ich na základné typy:
Klasické žiarovky, halogénové žiarovky, kompaktné úsporné žiarivky a LED žiarovky.
Klasické žiarovky
Klasické žiarovky fungujú na princípe rozžeravenia vlákna prechodom elektrického prúdu. Týmto sa následne rozžeraví vlákno a tým vzniká vyžarovanie svetla.
Sklenená banka v ktorej nie je vzduch chráni vlákno pred vonkajším prostredím a zabraňuje prehoreniu vlákna. V minulosti bolo v žiarovkách vákuum, v súčasnej dobe sú plnenédusíkom a argónom!!Klasické žiarovky majú vysokú kvalitu svetla a vydávajú typické ”teplé biele” svetlo. Vďaka nízkej cene a jednoduchému výberu bola žiarovka často uprednostňovaná pre osvetlenie domácností napr. pred kompaktnými žiarivkami. Ich základným nedostatkom je však veľmi nízka účinnosť a vysoké prevádzkové náklady. Klasické žiarovky premenia 92% elektrickej energie na teplo a len 8% na svetlo.
výhody:
nevýhody:
Halogénové žiarovky sú v podstate zdokonalené klasické žiarovky. V jej banke sú halogény, ktoré pomáhajú znižovať odparovanie vlákna, a dosahuje sa tak vyžšia účinnosť. Halogénové žiarovky majú svetlo podobné klasickým žiarovkám.
Pre domácnosti sú najviac používané halogénové žiarovky s obvyklými závitmi E27 či E14. Tieto halogénové žiarovky sa vyrábajú v tvare obyčajnej žiarovky ale aj ako tzv. sviečková žiarovka, s tzv päticou E14. Halogénové žiarovky patria do energetickej triedy C a D.
Existuje aj menej častý typ halogénovej žiarovky v energetickej triede B a s trojnásobnou životnosťou oproti klasickej žiarovke. Tieto zlepšené typy sa všakn emusí vyrábať ako náhrada za všetky druhy bežných žiaroviek.
výhody:
Úsporné kompaktné žiarivky boli vyvinuté ako náhrada klasických žiaroviek. Jedná sa o rovnaký princíp, ktorý je využitý pri klasických žiarivkách tzv. “neónkach”, používaných pre osvetlenie napr. v kanceláriách. Vyrába sa so žiarovkovým závitom E27 a závitom E14 – dajú sa preto inštalovať do bežných svietidiel miesto žiaroviek, teda ak sa tam “vojdú”. Kompaktné žiarivky majú v porovnaní so štandardnými klasickými žiarovkami o 60 – 80% vyššiu účinnosť a nižšiu spotrebu. Priemerná životnosť kompaktných žiariviek je teoreticky 6 – 20krát vyššia ako životnosť klasických žiaroviek – tj asi 6 000 až 20 000 hodín v porovnaní s 1 000 hodinami u klasických žiaroviek.
U úsporných žiariviek je možné vyberať z rôznych farieb svetla:
Kompaktné žiarivky však podľa výskumov môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Niektorí odborníci v tejto súvislosti spomínajú negatívny dopad “žiarivkového” svetla na ľudí postihnutých napríklad lupienkou, epilepsiou či depresiami. ”Pri zlom zaobchádzaní môžu úsporné žiarivky urýchliť nástup civilizačných chorôb – ochorení krvného obehu, cukrovky, ale tiež zvýšiť riziko rakoviny prostaty,” uviedol v rozhovore pre nemecký denník Osnabrücker Zeitung lekár Alexander Wunsch, podľa ktorého majú žiarivky negatívny vplyv na hormonálnu režim ľudského organizmu.
“Sú to úplné nezmysly, žiadna ujma na zdraví jednoznačne nehrozí,” oponuje podobným názorom Adriana Lajčíková z odboru hygieny práce a pracovného lekárstva Centra odborných činností Štátneho zdravotného ústavu. Nespochybniteľným problémom zo zdravotného hľadiska však stále zostáva problematické zabezpečenie ekologickej likvidácie kompaktných žiariviek. Nebezpečné sú predovšetkým tým, že obsahujú jedovatú ortuť. S použitými kompaktnými žiarovkami by sa preto malo zásadne zaobchádzať ako s nebezpečným odpadom a spotrebitelia by ich mali vracať buď do obchodov alebo opatrne ukladať do špeciálnych boxov. Prax je však často úplne odlišná.
výhody:
nevýhody:
Svetelné zdroje založené na princípe svetelných diód s obvyklými závitmi E27 či E14, tzv LED žiarovky, sú stále novinkou na trhu s osvetľovaním pre domácnosti. LED žiarovky sa vyznačujú podobnými rozmermi, aké majú klasické žiarovky, nízkou spotrebou a dlhou dobou života (najčastejšie 50 tisíc hodín - to je 50 krát viac než klasická žiarovka).
LED žiarovky sa dodávajú v prevedeniach ako obyčajné žiarovky (závit E27) aj ako sviečkovej žiarovky (závit E14).
Je možné zvoliť ich farbu svetla:
Technika LED žiaroviek je už na vysokej úrovni a existujú už náhrady za takmer všstky žiarovky na trhu.
Pri výbere novej LED žiarovky hľadajme aj údaj o množstve svetelného toku (v lúmenoch), ktorý žiarovka ”produkuje”, a porovnajte ho so svetelným tokom, ktorý generovala pôvodnú klasická žiarovka, aby bola náhrada adekvátna!!! Na toto často zákazík zabúda a potom jeho lasná LED náhrada zďaleka nepostačuje jeho potrebám.
výhody:
Zo skúsenosti Vám môžeme povedať len toľko že rozdiel medzi svetlom z LED žiarovky a klasickej žiarovky už je mýtus. Svetlo je natoľko podobné že ho od seba nerozoznáte. LED osvetlenie ponúka 100% náhradu za klasické, kompaktné aj úsporné žiarovky. Je to zdravé svetlo bez dopadu na životné prostredie. Ak si uvedomíme že premieňa 92% energie na svetlo a 8% na teplo, je to presný opak ako u klasickej žiarovky. Tu vzniká naša úspora a náš finančný zsik pri kúpe týchto produktov.